Šumavská příroda se může pochlubit unikátním obyvatelem. Návrat rysa, který se v zdejších lesích ukrývá od 80. let, se podařil díky usilovné práci lesníků, ochranářů a milovníků šumavské přírody.

Rys nachodí měsíčně i stovky kilometrů - ať už kvůli lovu potravy nebo kvůli hledání vhodného protějšku. Když se mu ale postaví do cesty pytlák nebo frekventovaná silnice, často nemá šanci přežít. Nelegální lov chráněných šelem je stále aktuální téma. Najít viníka se nikdy nepodařilo, a lovci tak křehkou skupinu šumavských rysů ohrožují.

Pokud upytlačí matku, koťata často zahynou během pár dní. Odchytit divoké zvíře se povede jen ve zlomku případů. My ale nehodláme jejich pytlačení jen přihlížet! Na Šumavě chceme dělat víc.

Rysí hlídky pořádáme už třináct let, dobrovolníci a dobrovolnice každoročně nachodí tisíce kilometrů. A k tomu máme skvělou příležitost uspořádat výstavu přímo v místě, kde má rys svůj domov. Chceme připomenout unikátní příběh návratu rysa do šumavské přírody, kterému výrazně pomohli právě šumavští obyvatelé. Tehdy věděli, že s rysem můžeme sdílet společný domov.

Víme, že to dokážeme. Potřebujeme ale každého milovníka rysů! Potřebujeme právě vás. Pomozte nám prosím zajistit rysům bezpečný domov.

Už se nám podařilo získat 338.085 z potřebných 700.000 korun.

Pokud nám začnete posílat 150 Kč měsíčně, věříme, že nás budete podporovat alespoň jeden rok. Proto počítáme s částkou 1800 Kč. Děkujeme!

Jak moje peníze pomůžou?

Práce neziskových organizací se neobejde bez pomoci lidí, jako jste vy. Zatímco lobbisté s tučnými rozpočty prosazují zájmy průmyslových podniků, my stojíme při vás. Proto se také neobejdeme bez vaší podpory.

Naše práce má smysl, pokud je promyšlená a dlouhodobá. Jen tak můžeme dosahovat vytyčených cílů. Trvalá podpora pravidelnou měsíční částkou je nejúčinnější, protože nám umožňuje lépe dopředu plánovat naši práci.

Jak se dozvím, co se s mými penězi děje?

O tom, čeho jsme společně dosáhli, Vás budeme informovat prostřednictvím našeho Magazínu, webových stránek a výroční zprávy. Nejaktuálnější informace můžete sledovat na Facebooku či Twitteru. Nebo si nechte posílat 1x za 14 dní krátký souhrn naší práce do Vaší emailové schránky.

Kontakt

Martina Hlavatá
pratele@hnutiduha.cz
545 214 431 · 608 283 490